História

Super User

Futbal je fenomén. Hra hier. Fascinujúce príbehy plné pravej športovej vášne, ktoré sa rozdávali aj v Stráňavách. S každým gólom, víťazstvom, ale aj prehrou rástla v hráčoch a ich fanúšikoch túžba po ďalšom zápasovom dobrodružstve. 

V našej obci máme históriu futbalu bohatú. Korene do histórie futbalu sa vedú desiatky rokov dozadu. Potrebovali by sme nato asi jednu celú knihu, ktorá by s úctou popísala o našom futbale a zásluhách ľudí v klube. Prvý športový klub, ktorý vznikol v obci, bol futbalový a mal názov Baník Stráňavy. V roku 1950 sa hrala prvá súťaž systémom jar - jeseň. Futbalisti hrali v III. triede skupinu s mužstvami ako Varín, Strečno, Rosina, Teplička, Trnové, Turie.

Ako roky prechádzali futbal v Stráňavách sa dostával do popredia mnohých hráčov. Futbal v Stráňavách dostal v roku 1969 darček - rekonštrukcia trávnika na ihrisku a nielen rekonštrukcia trávnika, ale aj areál hlavného štadióna sa postupne dobudoval, šatne, betónové stupne, tribúna a v roku 1971 bolo ukončené oplotenie. Na zveľaďovaní ihriska pracujeme dodnes, keďže sa nám podarilo zabezpečiť kamerový systém i centrálne polievanie ihriska.

Treba pripomenúť, že mnohí hráči a mužstvá v krajskej súťaži nevedeli, kde sa naša obec nachádza. Zastavovali sa v autokempingu Strečno a tam sa informovali, ako sa dostanú do našej dediny, kde sa hrá taký vynikajúci futbal a takmer s vlastnými odchovancami. Napriek veľkým vzdialenostiam autobus na zápasy bol vždy plný a na ihriskách súperov bolo počuť to naše "Baník do toho!"

Najväčším úspechom v histórii stráňavského futbalu je 3. miesto mužstva dospelých v krajskom majstrovstve (terajšia III. liga), ktoré dosiahlo v ročníku 1977/78. Baník mal zo všetkých mužstiev najlepšiu obranu i najlepší útok. Nie menším úspechom je 1. miesto žiakov v okresnej súťaži v ročníku 1959/60, ktoré znamenalo účasť žiakov na celoslovenskom turnaji 32 žiackych družstiev v Bratislave v jeseni 1960. Na týchto neoficiálnych majstrovstvách Slovenska v žiackej kategórií obsadili 5. miesto.

Od ročníka 2006/2007 hrá futbalový klub pod názvom Obecný športový klub Stráňavy. V posledných rokoch sa naši futbalisti zúčastňujú aj Slovnaft cupu, kde sme v roku 2015 privítali na našom štadióne prvoligistu Dunajskú Stredu a v roku 2018 sme privítali na našom štadióne Lokomotívu Košice.

Nech sa futbal rozvíja a na ihrisku ozýva "Baník do toho!"

 

Naši sponzori

Jeden tím,
jedna vášeň,
jedna hra!
Spoločne pre futbal, spoločnou cestou za úspechom.